| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-FAC390A |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-Smart390A | Max Speed: | 600 PCS/hour |
|---|---|---|---|
| Binding Size: | 380*270mm (max) | Voltage: | 380/220V,3PH,50/60HZ |
| Block Thickness: | 4-60mm | Warranty: | 12 Months |
| Highlights: | Automatic, Large Pressure | Application: | Printing Shop, Publisher, Bookbindery |
| Usuage: | Hard Cover Book, Notebook, Photo Book Making Machine | ||
| Highlight: | 380*270mm Hardcover Joint Forming Machine,600PCS/H Casing In Machine,PLC hardcover Casing In Machine |
||
Automatic Casing In and Joint Forming Machine for hard cover notebooks binding MF-FAC390A
390*297mm Smart Book Casing In & Joint Forming Line (One Drag Two) 600PCS/H MF-Smart390A
Model MF-FAC390A Auto Casing In and Hydraulic Nipping machine is based on model MF-FAC390. For increasing the speed, we update the pressing and creasing unit. MF-FAC390A has two stations of joint forming unit. Its speed is up to 600 pcs per hour. It is widely used for photo books, picture books, hard cover books, notebooks, and also for those notebooks which do not have the hard back.
| Model | MF-FAC390A |
| Power Supply | 380V, 50HZ |
| Mainframe Power | 9kw |
| The Book Block Thickness | 4-60mm |
| Hard Case Chipboard Size (Max) | 380*270mm |
| Hard Case Chipboard Size (Min) | 100*100mm |
| On-line speed | 600pcs |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 4950*2650* 2000mm |
| Machine Weight | 2000kg |
![]()
This model consists of five parts: Casing In Part, Pressing and Creasing Part, Delivery part, Power station, Controlling station.Cases auto feeding with cases creasing function;
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360