| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-320 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/CNY/EUR |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 SETS /MONTH |
| Usuage: | Rigid Box, Gift Box, Cellphone Box, Jewerly Box | Speed: | 25 PCS/min |
|---|---|---|---|
| Max Size: | 300*300*120mm | Voltage: | 220V,1PH |
| Min Size: | 40*40*10mm | ||
| Highlight: | 300*300*120mm Ridid Box Forming Machine,40*40*10mm Ridid Box Forming Machine,220V 1PH cardboard box making machine |
||
Model MF-320 Rigid Box Forming Machine is in the pipeline. After finishing the positioning of artificial box and paper, put the box into the mold. Machine runs automatically including folding, ear-pushing and Shaping. This machine is high efficient and can make 15-25 pcs of box per minute. Besides, it is stable, precise and multipurpose. All above advantages makes it the first choice for Preferred processing of Gift Box, hat box.
|
Model |
MF-320 |
| Box Size(max.) | 300*300*120mm |
| Box Size(min.) | 40*40*10mm |
| Power | 2.2KW |
| Voltage | AC 220V |
| Speed | 15-25Pcs/Min |
| Air Pressure | 0.6-0.8MPa |
| Net Weight | 900Kg |
| Machine Dimension | 1180*920*2000mm |
| Glue Type | Hot-melt Glue(Medium Drying) |
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360