| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-560R |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Usuage: | Hard Cover, Bible Books, Notebooks | Max Size: | 560*420mm |
|---|---|---|---|
| Speed: | 25 PCS/min | Min Size: | 90*60mm |
| Voltage: | 220V,1PH | Thickness: | 10-60mm |
| Highlight: | 25PCS/min Book Back Rounding Machine,560*420mm Book Back Rounding Machine,0.4KW Book Back Rounding Machine |
||
Download the brochure: MF-560R Brochure.pdf
MF-560R Electric Book Block Rounding Machine is widely used in the book block rounding process of the hardback books and notebooks. It uses frequency converter to adjust the roller speed, and users can adjust the speed to make different sizes of products. It greatly increases the products quality and the efficiency and shortens the working time.
![]()
| Model | MF-560R |
| Power Supply | 220V, 50HZ |
| Working Width Size(Max) | 560*420mm |
| Working Width Size(Min) | 90*60mm |
| Book Thickness | 10-60mm |
| Working Speed | 3-25PCS/min |
| Motor Power | 0.4KW |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 975x900x1160mm |
| Machine Weight | 150kg |
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360