| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-SKJ380AS |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/CNY/EUR |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 sets/month |
| Model: | MF-SKJ380AS | Max Speed: | 1000 Pcs/hour |
|---|---|---|---|
| Max Size: | 360*270mm | Min Size: | 90*60mm |
| Voltage: | 380/220V,3PH | Block Thickness: | 4-60mm |
| Usuage: | Photo Album Making Machine | Application: | Photo Shop, Photographic Studios, Printing House |
| Highlight: | 17PCS/min Casing In Machine,1000pcs/h photo book making machine,360*270mm Casing In Machine |
||
Semi Auto Casing-In Machine for Photo Albums MF-SKJ380AS
Semi Auto Casing-In Machine MF-SKJ380AS is widely used for binding hard cover books, notebooks, soft cover notebooks, photo books, children books,etc. It is a good partner for print finishing process.
![]()
1. Standard version is for hard cover book casing in with option of soft cover mold for soft cover book Casing In.
2. Customs version for round spine books.
| Soft Cover Book Casing In Machine | Round Spine Book Casing In Machine |
| Model | MF-SKJ380AS |
| Power Supply | 380V/220V, 50HZ |
| Mainframe power | 1.5kw |
| Work Speed | 0-17PCS/minute (Adjustable Speed) |
| The Book Block Thickness | 4-60mm |
| Hard Case Chipboard Size(Max) | 360x270mm |
| Hard Case Chipboard Size(Min) | 90x60mm |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 1820×930×2100mm |
| Machine Weight | 540kg |
1. Speed Adjustable: Speed range 0-1000 books/hour (17 books/minute).
2. Three modes: Auto, Semi Auto and inch mode. Inch-in switch is for precise aligning for machine adjustment .
3. Automatic power off function: The machine motor will stop running if not operating in 10 minutes. It guarantee the operator safety and greatly extend the machine working life.
4. High quality components: We apply high quality spare parts such as the Mutsushibi, Omron.
|
Auto Casing In & Joint Forming Machine MF-FAC390
|
Big Size Semi Auto Casing In Machine MF-SKJ560
|
| Book Joint Forming Machine MF-PCM380EV/560EV | Semi Auto Case Maker MF-SCM500A |
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360