| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-SEM450 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-SEM450 | Speed: | 700 Pcs/hour |
|---|---|---|---|
| Binding Size: | 310*450mm (max) | MIn Sze: | 140*190mm |
| Voltage: | 220V,1PH | Service: | Online, Door To Door |
| Usuage: | Hard Case & Soft Cases Elastic Band Inserting | Key Words: | Notebook Elastic Inserting Machine |
| Highlight: | 6KW Elastic Inserting Notebook Binding Machine,310*450mm Notebook Binding Machine,140*190mm Book Cover Making Machine |
||
A5 Notebook Elastic Inserting Machine , Notebook Binding Machine MF-SEM450
This Semi Auto Elastic Band Inserting Machine MF-SEM450 is widely used for notebooks elastic band applying. It support both hard cases notebooks and also soft cover notebooks. This model is easily in operating with only person to put in the cases and get the finshied elastic banding cases, greatly enhancing the working efficiency and product quality.
| Model | MF-SEM450 |
| Power Supply | 380V, 50HZ |
| Speed | 700pcs/hour |
| Max cover Size | 310x450MM |
| Min cover Size | 140x190MM |
| Elastic band margin | 15-20mm |
| Elastic Band Size | 6-10mm |
| Cases thickness | 1.5-4mm |
| Power | 6 kw |
| Machine Dimensions | 1300x1200x1600MM |
| Weight | 1000KG |
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360