| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-HBM420 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-HBM420 | Speed: | 700 Pcs/hour |
|---|---|---|---|
| Highlights: | Round / Square Back | Max Size: | 350x420mm |
| Min Size: | 100*100mm | Thickness: | 10-60mm |
| Voltage: | 220V,1PH | Warranty: | 12 Months |
| Highlight: | 700pcs/H block head band machine,11PCS/Min Book Back Rounding Machine,60mm Block Book Back Rounding Machine |
||
Head and Tail Banding Machine for Round Back Book , Roundback Book Binding MachineMF-HBM420
Book Head and Tail Banding Machine MF-HBM420 is designed for pasting the head and tail band onto the round and square book blocks. It is the perfect solution for medium and small book binding companies. This model automatically delivers down the head band and tape, automatically pastes the double adhesive tape to the head band, autommatically cuts off the head band. The machine does not require cleaning and is very easy to opperate.
| Model | MF-HBM420 |
| Power Supply | 220V, 1 Phase, 50HZ |
| Mainframe Power | 1.5KW |
| Air Compressor | 6Bar |
| Machine Speed | 11 PCS/ Minute |
| Book Block Thickness | 10-60mm |
| Book Block Size(Max) | 350x420mm |
| Book Block Size(Min) | 100x100mm |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 700×850×1550mm |
| Machine Weight | 270kg |
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360