| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-SFM450A |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-SFM450A | Usuage: | Hardcover Book, Passport |
|---|---|---|---|
| Voltage: | 380V,3PH | Speed: | 700-2000/hour |
| Max Size: | 450*630mm | Thickness: | 10mm |
| Highlight: | 450*630mm Hardcover Book Sewing Machine,2.5KW Hardcover Book Sewing Machine,700pcs/h note book stitching machine |
||
Auto Thread Sewing Machine for notebooks and Children's Book Making MF-SFM450B
This machine is thread sewing machine for passport and hard cover books. This model consists of the sewing part and folding part.
| Model | MF-SFM450A |
| Stitching Size | 120*120-450*630mm |
| Stitching Speed | 700-2000/hour |
| Max thickness | 10mm |
| Folding Speed | 65M/min |
| Folding knife Speed | 120 times/min |
| Power | 2.5KW |
| Dimension | L3150*W2500*H1250mm |
| Weight | 600KG |
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360