| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-FAC390A |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | EUR/USD/CNY |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 SETS/ MONTH |
| Model: | MF-FAC390A | Max Speed: | 650 PCS/hour |
|---|---|---|---|
| Binding Size: | 100*100mm- 390*297mm | Voltage: | 380/220V,3PH,50/60HZ |
| Block Thickness: | 4-60mm | Warranty: | 12 Months |
| Highlights: | Auto Casing In, Auto Nipping,auto Stacking Books | Application: | Printing Shop, Publisher House, Bookbindery |
| Usuage: | Hard Cover Book, Notebook, Photo Book | ||
| Highlight: | Hardcover Book Casing In Machine,Casing In Machine 9000W,Hardcover Book Joint Forming Machine |
||
Automatic Casing In and Hydraulic Nipping Machine for hard cover photo books binding MF-FAC390A
Model MF-FAC390A Auto Casing In and Hydraulic Nipping machine is based on model MF-FAC390. Its speed is faster than MF-FAC390 as model MF-FAC390A has two stations of joint forming unit. It is widely used for photo books, picture books, hard cover books and various notebooks.
![]()
| Model | MF-FAC390A |
| Power Supply | 380V, 50HZ |
| Mainframe Power | 9kw |
| Block Thickness | 4-60mm |
| Block Size (Max) | 390*297mm |
| Block Size (Min) | 100*100mm |
| On-line speed | 600pcs |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 4950*2650* 2000mm |
| Machine Weight | 2000kg |
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360