| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-PF400 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/CNY/EUR |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 SETS/MONTH |
| Model: | MF-PF400 | Speed: | 70 PCS/min |
|---|---|---|---|
| Binding Size: | 390*290mm (opened:390*580mm) | Binding: | Lay-flat Binding |
| Usuage: | Wedding Albums, Memory Book, Photo Book | Application: | Photo Shop, Printing Shop |
| Voltage: | 380/220V,3PH | After-sales Service Provided: | Online Support,Video Technical Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Highlight: | Photobook Lay Flat Binding Machine,PLC Control Lay Flat Binder,Photo Album Lay Flat Binder |
||
Maufung Lay-flat Photo books Binding Machine Photo Album Mounting Making Machine MF-PF400
Photo Book Lay Flat Binder MF-PF400 is used to bind folded card paper. It auto deliver papers down, auto glues paper and intelligently separate the books. It is very easy to set the papes of a book on touch screen. Support cardboard inserting. It is widely used for making photo books, picture album, children board books, cookbooks, stamp album and so on.
| Model | MF-PF400 |
| Binding Size(Max) | W390*L290mm |
| Binding Size(Min) | W140*L140mm |
| Binding paper thickness | 175-450g |
| Max Binding Speed (Adjustable ) | 70cycles/minute |
| Type of Glue | Water-based White Glue |
| Display | 7" Touch Screen |
| Signature Feeder | Automatic Paper Feeding |
| Power | 3 Phases / 220V/ 380V |
| Output Power | 2.5Kw |
| Dimensions (L*W*H) | 1480X922X1570mm |
| Net Weight | 680kg |
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360