| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-CM780 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/CNY/EUR |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 50 sets/month |
| Model: | MF-ICM210 | Max Cutting Speed: | 130 Times / Min |
|---|---|---|---|
| Max Cutting Length: | 210/310mm | Warranty: | 1 Year |
| Condition: | New | Max Cutting Thicnkess: | 1.2mm |
| Highlight: | Notebook Index Tab Cutting Machine,370w Index Tab Cutting Machine,Wire O Notebook Making Machine |
||
This Machine is used for punching Index tab of the notebook, Wire-O books and hard cover books for the searching function. With this model, you are able to cut various shape.
![]()
![]()
| Model No | MF-CIM210 |
| Max Cutting Length | 210/310mm |
| Max Cutting Thickness | 1.2mm |
| Working Speed | 130 times /min |
| Voltage | 220V |
| Power | 370W |
| Machine Dimension | L850*W850*H1400mm |
| Machine Weight | 280KG |
Based on Dongguan city, Guangdong Province, we Dongguan Maufung Machinery is a manufacturer specializing in book post press binding machines and rigid box making machines. We mainly produce Photo Book Lay Flat Machine, Book Block Head Band Machine, Semi Auto Case Maker, Hard Cover Book Case In Machine, Joint Forming Machine, Book Block Rounding Machine, Elastic Band Inserting Machine, Double Round Corner Cutting Machine, Wire Book Binding Machines, Rigid Box Making machines,etc.
![]()
■ We have professional sales people and technicians, who are serving you serve with their expertise and exquisite skills.
■ We have exported machines to more than 100 countries, and established well-developed service system and network.
■ All Machines enjoy one year free warranty.
■ Easy operation of machines and strict control in quality makes the after-sale very simple.
■ Professional and efficient maintenance service, and prompt & accurate feedback make sure that you will enjoy a high quality and consistent care from us.
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360