| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-PBM350 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/CNY/EUR |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 50 sets/month |
| Model: | MF-PBM350 | Max Speed: | 3500-6000times/hour |
|---|---|---|---|
| Max Paper Size: | 420*300mm | Min Paper Size: | 140*60mm |
| Warranty: | 1 Year | Condition: | New |
| Highlight: | Page Tear Off Perforating Machine,380v Paper Perforating Machine,CE Hardcover Book Corner Perforating Machine |
||
This model is widely applied in notebooks and diaries products. This model is used for making the perforating line in the bottom of each page for corner tear-off. And this model is able to punch the YO holes at the same time.
The Corner Tear-off perforation line could be straight or round.
![]()
![]()
| Model | MF-PBM350 |
| Power Supply | 380V, 50HZ,3PH |
| Max Paper Size | 420*300mm |
| Min Paper Size | 140*60mm |
| Punching thickness | 0.5mm- 4mm |
| Max Paper loading thickness | 500mm |
| Max working speed | 3500-6000times/hour |
| Air compressor | 4-6 bar |
| Power | 3.5 kw |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 2580*870*1450mm |
| Machine Weight | 950KG |
Based on Dongguan city, Guangdong Province, we Dongguan Maufung Machinery is a manufacturer specializing in book post press binding machines and rigid box making machines. We mainly produce Photo Book Lay Flat Machine, Book Block Head Band Machine, Semi Auto Case Maker, Hard Cover Book Case In Machine, Joint Forming Machine, Book Block Rounding Machine, Elastic Band Inserting Machine, Double Round Corner Cutting Machine, Wire Book Binding Machines, Rigid Box Making machines,etc.
![]()
1. What is machine warranty?
--- one year FREE warranty, whole life technique support.
2. Are you a manufacturer?
--- Yes, we are a manufacturer located in Dongguan City.
3. Is engineer installation service available?
--- Yes, we provide online technique support and also engineer installation service.
4. How about after-sales service process?
--- When your machine has problem, contact us and we will assist you immediately .
5. Does your machine have CE certificate?
--- Yes.
6. What is the production time after placing order?
--- Around 7-30 day
7. Does the packing strong?
---- Yes, of course! All of our export packing is with strong wooden case, all are confirm to export packing standard.
8. Do you inspect machines before delivery?
---- Yes, we will test machine by our QC department before delivery.
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360