| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-SKJ380AS |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD EUR CNY |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 SETS/MONTH |
| Model: | MF-SKJ380AS | Max Speed: | 1000 Pcs/hour |
|---|---|---|---|
| Max Size: | 360*270mm | Min Size: | 90*60mm |
| Voltage: | 380/220V,3PH | Block Thickness: | 4-60mm |
| Usuage: | Photo Album Making Machine | Application: | Photo Shop, Photographic Studios, Printing House |
| Highlight: | Book Back Casing In Machine,17pcs/min Book Back Rounding Machine,Book Back Rounding Machine 1.5kw |
||
Semi Auto Casing-In Machine MF-SKJ380AS is widely used for binding hard cover books, notebooks, soft cover notebooks, photo books, children books,etc. Round back books, as a special products among the hard over books, its binding is more complicated and high-skilled. To solving the problem of time-consuming and bad effect by manually binding, we develop the customized version. It solves the problem of uneven gluing and tilted casing in of block. It is a perfect solution for round back book binding.It is a good partner for print finishing process.
![]()
Total three versions:
Version 1: For Square Back Hard Cover Book
Version 2: For Square Back Hard Cover Book & Soft Cover Book & Children Board Books
Version 3: For Round Back Hard Cover Book & Square Back Hard Cover Book
| Model | MF-SKJ380AS |
| Power Supply | 380V/220V, 50HZ |
| Mainframe power | 1.5kw |
| Work Speed | 0-17PCS/minute (Adjustable Speed) |
| The Book Block Thickness | 4-60mm |
| Hard Case Chipboard Size(Max) | 360x270mm |
| Hard Case Chipboard Size(Min) | 90x60mm |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 1820×930×2100mm |
| Machine Weight | 540kg |
![]()
We Dongguan Maufung Machinery is a manufacturer specializing in book post press binding machines and rigid box making machines. We mainly produce Photo Book Lay Flat Machine, Book Block Head Band Machine, Semi Auto Case Maker, Hard Cover Book Case In Machine, Book Block Rounding Machine, Elastic band inserting Machine, Ribbon pasting Machine, Wire Book Binding Machines, Rigid Box Making machines,etc.
We possess our independent well-known brands MAUFUNG. We take the quality and after-sale service as the core of our business which makes our brand good fame in the world. And we have a very professional R&D team. We care about the market trends, focus on the machine quality and performance, and attach great importance to customers demand. We have installed machines to more than 100 countries. Looking forward to cooperate with you!
![]()
Attn: Ms.Joy Qu
Email: mf02@mfjx.net
Mob:+8613925857259
Dongguan Maufung Machinery Co., Ltd
Add:Ri Ming Chang Mao Industrial Park, Liu Chong
Wei Community Industrial Zone, Wanjiang District,
Dongguan City, Guangdong Province, China
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360