| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-ASM320 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/EUR/CNY |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 sets/ month |
| Usuage: | Book Stacking | Model: | MF-ASM320 |
|---|---|---|---|
| Voltage: | 380V,3PH | Speed: | 3600pcs/hour |
| Book Thickness: | 2-70mm | Book Width: | 80-320mm |
| Book Height: | 100-380mm | ||
| Highlight: | 3600pcs/hour Book Stacking Machine,PLC Control Book Packaging Binding Machine,3600pcs/hour Book Packaging Binding Machine |
||
This Auto Book Stacking Machine is widely applied in various books, photo albums, notebooks, Wire O books etc. It is usually linked with Auto Book Binding Machines , Three-knife Trimmer or Film Shrink Wrapping Machine for book packing. With turnning angle adjustable, this model is able to stack books in different or same direction.
Brochure:MF-ASM320.pdf
| Model | MF-ASM320 |
| Air Pressure | 6KG |
| Max Speed | 3600/hour |
| Power | 380V,3PH, 50HZ |
| Book thickness | 2-70mm |
| Book size | Book Width: 80-320mm Book Height: 100-380mm |
| Max Stacking Thickness | 260mm |
| Working table height | 850-950mm |
| Machine dimension | 2000*750*1600mm |
![]()
Our company mainly produce Photo Book Lay Flat Machine, Book Block Head Band Machine, Semi Auto Case Maker, Hard Cover Book Case In Machine, Hard Cover Book Pressing & Creasing Machine, Book Block Rounding Machine, fully automatic punching machine, Auto Round Corner Cutting Machine, Automatic covering machine, automatic paper feeding and pasting machine, book Nipping machine, Elastic Band Inserting Machine, hydraulic impacting spine machine, etc. Regarding as a developing manufacturing and marketing company, we the professional equipment post-printing packaging company possess our independent well-known brands MAUFUNG. Products sell well not only in China and but also more than 100 countries in the world, such as the United States, the European countries, Netherlands, Australia, New Zealand, Southeast Asia, Russia, the Middle East and Africa,etc.
We have a large number of professional machinery technical engineers devoting in improving the machinery production technique. On constantly upgrading product quality and after-sales service, we also focus on self-developing adhering to “People-oriented Principle, Quality for Survival Strategy, Credibility for Development Strategy” and “Rooting in Quality, Developing via Brand” strategy. We offer thoughtful after-sale service including installation, adjustment and maintenance service for the machine. First-class production equipments, first-class technical force, first-class quality and first-class service make us win the trust from numerous companies at home and abroad.
![]()
We took part in professional print and packaging exhibition in the world. Such as China All In Print, Print China, American Chicago Expo, Dubai Gulf Print, Spanish expo, Russia ROSUPACK Print, Indonisia and Thailand Expo. India Pamex, Egypt Techno print, Drupa Expo, etc. We met with many printing shop, photo shops, publishers, packaging company and so on.
![]()
■ We have professional sales people and technicians, who are serving you serve with their expertise and exquisite skills.
■ We have exported machines to more than 100 countries, and established well-developed service system and network.
■ All Machines enjoy one year free warranty.
■ Easy operation of machines and strict control in quality makes the after-sale very simple.
■ Professional and efficient maintenance service, and prompt & accurate feedback make sure that you will enjoy a high quality and consistent care from us.
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360