| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-SCM500 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-SCM500 | Speed: | 180 Pcs/hour |
|---|---|---|---|
| Max Size: | 780*430mm | Min Size: | 140*140mm |
| Warranty: | 12 Months | Voltage: | 380/220V,3PH |
| Usuage: | Rigid Box Cases | After-sales Service Provided: | Engineers Available To Service Machinery Overseas,Video Technical Support,Field Installation |
| Highlight: | Rigid Box Making Machine,Rigid Box Case Making Machine,Box Case Maker Machine |
||
The Case Maker Machine MF-SCM500 is used to making the hard cases for rigid box, and for the convenience of customer, we customize this model for rigid box paper gluing and rigid box positioning. This process is easily finished by one operator.
| Model | MF-SCM500 |
| Power Supply | 380V/220V, 50HZ |
| Mainframe Power | 5.2kw |
| Work Speed | 1-3PCS/minute |
| Paperboard Thickness | 1-4mm |
| Hard Case Spine Width(Min) | 8mm |
| Open Book Case Size(Max) | 780x430mm |
| Open Book Case Size(Min) | 140x140mm |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 1780×1620×1000mm |
| Paper Thickness | 80-200g |
| Machine Weight | 500kg |
![]()
Cardboard cutting: MF-FQ1350
Cardboard grooving: MF-1200A/B
Box corner pasting: MF-TJ40
Cardboard paper Gluing and box positioning: MF-SCM500
Rigid box forming: MF-540A
![]()
![]()
![]()
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360