| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-FQ1350A |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/EUR/CNY |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-FQ1350A | Cardboard Max Size: | 1300 X 1250 Mm |
|---|---|---|---|
| Cardboard Min Size: | 120 X 150 Mm | Cardboard Max Size (auto Feeding): | 1250 X420 Mm |
| Cardboard Min Size (auto Feeding): | 250x 150 Mm | Cutting Thickness: | 1 - 4 Mm |
| Speed: | 63 M/min | Automatic Feeding Speed: | 30 - 150 Sheets/min |
| Cutting Knife: | 7 Couples | Motor Power: | 2.2 Kw |
| Machine Dimensions(L×W×H): | 1810 X 2130 X 1600 Mm | Machine Weight: | 2650 Kg |
| Highlight: | Intelligent cardboard slitter machine,Paperboard cardboard slitter machine,1 - 4 mm cardboard slitter machine |
||
Paperboard Slitter Machine is the special machine developed for cutting heavy book board, card board. It is a ideal equipment for case book cover, file board, color carton and hard exercise books. This machine possesses reasonable structure, simple operation, smooth cutting edge, high accuracy and high efficiency.
Machine is equipped with 7 couples (14 pcs) of individual slitter knives. Each knife is controlled by individual servo system and will move precisely as per the parameters set in the touch screen. The knives will automatically cut the cardboard with nice effect.
Machine could take out the auto feeding system and use manual feeding mode for big size of cardboard. The auto feeding system is used for second slitter.
![]()
| Model | MF-FQ1350A |
| Cardboard Max Size | 1300 x 1250 mm |
| Cardboard Min Size | 120 x 150 mm |
| Cardboard Max Size (auto feeding) | 1250 x420 mm |
| Cardboard Min Size (auto feeding) | 250x 150 mm |
| Cutting Thickness | 1 - 4 mm |
| Speed | 63 m/min |
| Automatic feeding Speed | 30 - 150 sheets/min |
| Cutting Knife | 7 Couples |
| Motor Power | 2.2 kw |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 1810 x 2130 x 1600 mm |
| Machine Weight | 2650 kg |
Our company mainly produce Photo Book Lay Flat Machine, Book Block Head Band Machine, Semi Auto Case Maker, Hard Cover Book Case In Machine, Hard Cover Book Pressing & Creasing Machine, Book Block Rounding Machine, fully automatic punching machine, Auto Round Corner Cutting Machine, Automatic covering machine, automatic paper feeding and pasting machine, book Nipping machine, Elastic Band Inserting Machine, hydraulic impacting spine machine, etc. Regarding as a developing manufacturing and marketing company, we the professional equipment post-printing packaging company possess our independent well-known brands MAUFUNG. Products sell well not only in China and but also more than 100 countries in the world, such as the United States, the European countries, Netherlands, Australia, New Zealand, Southeast Asia, Russia, the Middle East and Africa,etc.
![]()
We have a large number of professional machinery technical engineers devoting in improving the machinery production technique. On constantly upgrading product quality and after-sales service, we also focus on self-developing adhering to “People-oriented Principle, Quality for Survival Strategy, Credibility for Development Strategy” and “Rooting in Quality, Developing via Brand” strategy. We offer thoughtful after-sale service including installation, adjustment and maintenance service for the machine. First-class production equipments, first-class technical force, first-class quality and first-class service make us win the trust from numerous companies at home and abroad.
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360