| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-800 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/CNY/EUR |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 SETS/MONTH |
| Model: | MF-800 | Max Size: | 800x660mm |
|---|---|---|---|
| Pressure: | 10 Tons | Warranty: | 1 Year |
| Usuage: | Hardcover Book Pressing Machine | Application: | Notebooks, Hard Cover Books, Diaries,etc |
| Highlight: | 10T Hydraulic Book Pressing Machine,800x660mm Book Pressing Machine,520mm Height Binding Press Machine |
||
Hydraulic Book Pressing Machine MF-800 uses double hydraulic cylinders which produce pressure when moving down to set the shape of book and laminated book covers. The pressure can be adjusted to meet different requirement.(1T-10T)And for the safety of users, we equip the machine with two infrared induction which intelligently stops the movement of working plate when detecting users’ hands.
| Model | MF-800 |
| Power Supply | 380V/220V, 50HZ |
| Max Pressing Size | 800x660mm |
| Max Height | 520mm |
| Max Pressure | 10T |
| Power | 2.2kw |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 1200x1780x1820mm |
| Machine Weight | 900kg |
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360