| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-400B |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-400B | Max Size: | 390*390mm |
|---|---|---|---|
| Function: | Second Step- Polishing | MIn Size: | 70*70mm |
| Warranty: | 1 Year | Usuage: | Hot Foil Stamping Machine |
| Application: | Notebooks, Hard Cover Books, Diaries,etc | ||
| Highlight: | 2.7KW Hardcover Book Binding Machine,390*390mm Hardcover Book Binding Machine,70*70mm Book Edge Polishing Machine |
||
Block Edge Stamping Machine, Book Edge Polishing Machine MF-400B
Edge Polishing Machine MF-400B is the matched equipment for Hot Stamping Machine.The function is to make the books edge grinding smooth for a good effect of hot stamping. This model is easy operation and stable performance.
| Model | MF-400B |
| Rated Voltage | 380V/220V, 50HZ |
| Rated Power | 2.7KW |
| Max Polishing Area | 390x390mm |
| Min Polishing Area | 70x70mm |
| Compressed Air Source | 7-9KGF/CM |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 1500x1200x1800mm |
| Machine Weight | 800kg |
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360