| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-400C |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-400B | Max Size: | 390*390mm |
|---|---|---|---|
| Function: | Stamping | MIn Size: | 70*70mm |
| Warranty: | 1 Year | Usuage: | Hot Foil Stamping Machine |
| Application: | Notebooks, Hard Cover Books, Diaries,etc | ||
| Highlight: | PLC Book Edge Gilding Machine,70*70mm Book Edge Gilding Machine,2.2KW gold foil printing machine |
||
Book Gold Stamping Machine, Book Edge gilding Machine MF-400C
Hot stamping Machine MF-400C is applicable to the edge gold stamping on the hard cover book, notebook, greeting cards, year book and other products. The machine use rolling stamping, stamping the gold foil on the smooth side of the book edge. It applies PLC program control system which makes the operation very flexible. It could stamp on the smooth side of the round book corner and the three sides at the same time.
| Model | MF-400C |
| Voltage | 380V |
| Power | 2.2KW |
| Max Stamping Area | 390*390mm |
| Min Stamping Area | 70*70mm |
| Compressor Air source | 7-9KGF/CM |
| Machine Weight | 500KG |
| Machine Dimension(L*W*H) | 1450*800*1650mm |
1. Bundle the book block, make them tightly pressed and flat.
2. Polish the book edge to guarrantee a beaufiful effect.
3. Stamp the edge of the book block.
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360