| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-FAC390 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Max Speed: | 450 PCS/hour | Max Size: | 380*270mm |
|---|---|---|---|
| Min Size: | 90*60mm | Voltage: | 380/220V,3PH |
| Block Thickness: | 4-60mm | Highlights: | Auto Case Delivering, Auto Casing In, Auto Forming Pressing |
| Usuage: | Hard Case Book, Notebook, Photo Album Making Machine | Application: | Printing Press, Publisher, Notebook Bindery, Book Shop |
| Highlight: | 7.2KW Automatic Casing In Machine,60mm Block Joint Forming Machine,380*270mm Book Casing In Machine |
||
Automatic Book Casing In and Hydraulic Joint Forming Machine , Notebook Binding Machines MF-FAC390
Automatic Book Casing in and Joint Forming Machine MF-FAC390 is widely applied in diaries, photo albums and other hard cover books. It is designed for print finishing process. We adopt the PLC controlling systems with touch screen operating systems. Less operating technique is required. It will auto push the cases, auto combine the cases with blocks, auto nipping and joint forming, and auto stack the finished books.
| Model | MF-FAC390 |
| Power Supply | 380V, 50HZ |
| Mainframe Power | 7.2kw |
| Block Thickness | 4-60mm |
| Block Size (Max) | 380*270mm |
| Block Size (Min) | 100*100mm |
| Max On-line Speed | 450 pcs/hour |
| Dimension(L*W*H) | 3890*2650*2000mm |
| Weight | 1500KG |
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360