| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-65 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-65 | Max Length: | 450mm |
|---|---|---|---|
| Width: | 3-50mm | Warranty: | 1 Year Since Installation |
| Usuage: | Hardcover Cases Spine Cutting Machine | Application: | Photo Album, Photo Book, Cook Book |
| Highlight: | 5mm Photo Album Making Machine,450mm spine cutting machine,MAUFUNG Photo Album Making Machine |
||
Hard Cover Book Spine Cutting Machine, Notebook Cardboard Cutting Machine MF-65
Book Cases Spine Cutting Machine MF-65 is used for the spine cutting for hard-cover books. This model cut the long strip into small pieces from 3 to 50 mm. It has a advatage of smooth trim edge, high precision and high efficiency.
![]()
| Model | MF-65 |
| Cutting Length | 450mm |
| Slitting Width | 3 - 50mm |
| Cutting Thickness | 0.1 - 5mm |
| Cutting Speed | 200Times/min |
| Power | 1.5KW |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 1127x1002 x1360 mm |
| Machine Weight | 500kg |
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360