| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-100 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-100 | Max Thickess: | 80mm |
|---|---|---|---|
| Highlight: | Big Working Table | Cutting Speed: | 50 Times/min |
| Power: | Penumatic | Warranty: | 12 Months |
| Condition: | New Machine | After-sales Service Provided: | Online Support,Video Technical Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Highlight: | R12 Leather Book Corner Cutting Machine,65mm Leather Book Corner Cutting Machine,80mm Soft Cover Book Binding Machine |
||
Notebook Corner Cutting Machine, Notebook Binding Machine MF-100 with big working table
Book Corner Cutting Machine MF-100 is used for corner cutting of various paper products. Machine is right for straight corner and round corner cutting. It could be used for corner cutting of the blocks, hard cover paper and also soft cover notebooks.
| Model | MF-100 (B) |
| Power Supply | 220V, 1PH, 50/60HZ |
| Speed | 30-50 times/min |
| Cutting width | 65mm |
| Cutting Height | 80mm |
| Blade Size | Straight/ Round R3-R12 |
| Overall Dimension | 1030×680×1370mm |
| Machine Weight | 120KG |
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360