| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-SKJ380AS |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/CNY/EUR |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 sets/month |
| Model: | MF-SKJ380AS | Binding Speed: | 600 - 1000 Pcs / Hour |
|---|---|---|---|
| Binding Size: | 90*60mm (min) | Voltage: | 380V,3PH,50HZ |
| Thickness: | 4-60mm | Condition: | New |
| Type: | Semi Auto | Application: | Publisher, Printing House, Bookbindery |
| Function: | Hard Cover Books, Notebooks, Diaries Binding | ||
| Highlight: | A4 Diaries Casing In Machine,A5 Diaries Casing In Machine,Hardcover Notebook Binding Machine |
||
Maufung A4 A5 Diaries Casing In Machine For Hard Cover Books Notebooks MF-SKJ380AS
Casing-In Machine MF-SKJ380AS is used for inserting the block to book case. It is widely applied for various notebooks, diaries, Babis books, educational books, photo books, children books print finishing process,etc.
| Model | MF-SKJ380AS |
| Power Supply | 380V/220V, 50HZ |
| Mainframe power | 1.5kw |
| Work Speed | 0-17PCS/minute (Adjustable Speed) |
| The Book Block Thickness | 4-60mm |
| Hard Case Chipboard Size(Max) | 360x270mm |
| Hard Case Chipboard Size(Min) | 90x60mm |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 1820×930×2100mm |
| Machine Weight | 540kg |
![]()
Speed Adjustable: Speed is adjusted as per the production demands.
The motor will stop running if not operating in 10 minutes for extanding the machine lifespan. When restarting work, just press the green start button. The Roller moving will not stop.
Adopt high quality spare parts such as the Mutsushibi, Omron.
Use Mechnical Princeple for Casing In in stead of pneumatic air principle to ensures a excellent Casing In effect.
Multifunctional: with soft cover mold for option, able to binding the soft cover books, and children board to boards which requires 1 cm not gluing.
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360