| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-480 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/RMB/EUR |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 SETS/MONTH |
| Model: | MF-480 | Thickness: | 100mm |
|---|---|---|---|
| Width: | 550mm | Warranty: | 1 Year |
| Condition: | New | After-sales Service Provided: | Online Support,Video Technical Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Highlight: | 550mm Width Hardcover Book Binding Machine,Hydraulic Hard Cover Binding Machine,Thickness 100mm Hard Cover Binding Machine |
||
Hydraulic Book Back Pressing Machine For Sewing Notebooks Spine Pressing Notebook Binding Machine MF-480![]()
This Hydraulic Spine Pressing Machine is appling to pressing the folding area of signatures in order to make them flat and firm.This process is neccessary before sewing machine for making various notebooks, hard cover books, etc. It is widely used in various printing shops, book bindery, publishing house.
| Model | MF-480 |
| Power Supply | 380V/220V, 50HZ |
| Pressing Thickness | 20-100mm |
| Pressing Width | 550mm |
| Impaction Strength(Max) | 7.5/10T |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 900×700×810mm |
| Machine Weight |
500kg |
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360