| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-SCM500A |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/EUR/CNY |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 Sets/month |
| Model: | MF-SCM500A | Speed: | 180 Pcs/ Hour |
|---|---|---|---|
| Max Size: | 780*430mm | Paper Thickness: | 80-200gsm |
| Warranty: | 12 Month | Condition: | New |
| Usuage: | 1-4 Pcs Cardboard, 5pcs For Option | After-sales Service Provided: | Online Support,Video Technical Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Highlight: | 5.2KW Hard Cover Maker Machine,Hardbound Book Case Maker,Hardback Book Case Maker |
||
Semi Auto Hard Cover Case Making Machine, Book Case Maker, Hardback Hardbound Making Machine for notebook MF-SCM500A
Hard Cover Case Maker MF-SCM500A is mainly applied in making the hard cases for notebooks, photo books (photo album), folders, certificates, hardcover books. It is right for printing house, publisher house, customs orders, sample making, Digital Printing Press, etc.
| Model | MF-SCM500A |
| Power Supply | 380V/220V, 50HZ |
| Mainframe Power | 5.2kw |
| Work Speed | 1-3PCS/minute |
| Paperboard Thickness | 1-4mm |
| Hard Case Spine Width(Min) | 8mm |
| Open Book Case Size(Max) | 780x430mm |
| Open Book Case Size(Min) | 140x140mm |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 1780×1620×1400mm |
| Paper Thickness | 80-200g |
| Machine Weight | 550kg |
![]()
●Automatic cardboard delivering system;
●PLC system
●Use hot melt glue (animal glue /Jelly glue)
●The thickness of the cardboard could adjusted automatically
●Quick adjust in size by rotating the handle wheel.
●Light tube inside the working table for paper positioning.
![]()
![]()
We Dongguan Maufung Machinery is a manufacturer specializing in book post press binding machines and rigid box making machines. We mainly produce Photo Book Lay Flat Machine, Book Block Head Band Machine, Semi Auto Case Maker, Hard Cover Book Case In Machine, Book Block Rounding Machine, Wire Book Binding Machines, Elastic band Inserting Machine, Book Stacking Machine, Rigid Box Making machines,etc. We have installed machines in over 100 countries.
We possess our independent well-known brands MAUFUNG. We take the quality and after-sale service as the core of our business which makes our brand good fame in the world. And we have a very professional R&D team. We care about the market trends, focus on the machine quality and performance, and attach great importance to customers demand. We have installed machines to more than 100 countries. Looking forward to cooperate with you!
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360