| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-SCM500A |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/EUR/CNY |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 Sets/month |
| Model: | MF-SCM500A | Speed: | 180 Pcs/ Hour |
|---|---|---|---|
| Max Size: | 780*430mm | Paper Thickness: | 80-200gsm |
| Warranty: | 12 Month | Condition: | New |
| Usuage: | Diploma, Certificate Cases Making | Function: | Book Binder |
| Highlight: | Hardbound Case Making Machine,Hardback Case Making Machine,5.2KW Case Making Equipment |
||
Semi Auto Diploma Certificate Case Making Machine, Hardback Hardbound Making Machine For Hard Cover Book MF-SCM500A
Hard Cover Case Maker MF-SCM500A is mainly used to make the hard cases for notebooks, photo books (photo album), folders, certificates,diploma cases, hardcover books, rigid box etc. It is right for small and medium printing house, publisher house, Digital Printing Press, etc.
| Model | MF-SCM500A |
| Power Supply | 380V/220V, 50HZ |
| Mainframe Power | 5.2kw |
| Work Speed | 180 pcs/hour |
| Paperboard Thickness | 1-4mm |
| Spine Width(Min) | 8mm |
| Open Case Size(Max) | 780x430mm |
| Open Case Size(Min) | 140x140mm |
| Dimensions(L×W×H) | 1780×1620×1400mm |
| Paper Thickness | 80-200g |
| Machine Weight | 550kg |
![]()
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360