| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-400C |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | CNY/USD/EUR |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 SETS/MONTH |
| Model: | MF-400C | Max Size: | 390*390mm |
|---|---|---|---|
| Function: | Gilding | MIn Size: | 70*70mm |
| Warranty: | 1 Year | Usuage: | Hot Foil Edge Stamping Machine |
| Application: | Notebooks, Hard Cover Books, Diaries,etc | ||
| Highlight: | Hardcover Book Block Edge Gilding Machine,PLC Control Edge Gilding Machine,Hardcover Book Stamping Machine |
||
Hard Cover Book Block Edge Gilding Machine Stamping Machine MF-400C
Book Edge Hot stamping Machine MF-400C is used for the hard cover book, notebook, greeting cards, year book and other products. It applies PLC program control system which makes the operation very flexible. It could stamp on the smooth side of the round book corner and the three sides at the same time.
| Model | MF-400C |
| Voltage | 380V |
| Power | 2.2KW |
| Max Stamping Area | 390*390mm |
| Min Stamping Area | 70*70mm |
| Compressor Air source | 7-9KGF/CM |
| Machine Weight | 500KG |
| Machine Dimension(L*W*H) | 1450*800*1650mm |
1. Bundle the book block, make them tightly pressed and flat by model MF-400A
2. Polish the book edge to guarrantee a beaufiful effect by model MF-400B
3. Stamp the edge of the book block by model MF-400C
![]()
We Dongguan Maufung Machinery is a manufacturer specializing in book post press binding machines and rigid box making machines. We mainly produce Photo Book Lay Flat Machine, Book Block Head Band Machine, Semi Auto Case Maker, Hard Cover Book Case In Machine, Joint Forming Machine, Book Block Rounding Machine, Elastic Band Inserting Machine, Wire Book Binding Machines, Rigid Box Making machines,etc.
We possess our independent well-known brands MAUFUNG. We take the quality and after-sale service as the core of our business which makes our brand good fame in the world. And we have a very professional R&D team. We care about the market trends, focus on the machine quality and performance, and attach great importance to customers demand. We have installed machines to more than 100 countries. Looking forward to cooperate with you!
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360