| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-EIM450 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/EUR/CNY |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-EIM450 | Speed: | 7000 Pcs/hour |
|---|---|---|---|
| Max Size: | L450 X H320mm | Min Size: | L155 X H100mm |
| Warranty: | 12 Months | Type: | New |
| Usuage: | Notebook End Paper Pasting Machine | Application: | Notebooks, Hard Cover Books, Diaries, Year Books |
| Highlight: | Touch Screen End Paper Pasting Machine,4.5KW End Paper Pasting Machine,Hardcover Book End Papering Machine |
||
MF-EIM450 Automatic End Papering and Page Inserting Machine is an ideal post-press binding equipment for all kinds of printing and binding factories.It is used for pasting the end sheet before book binding to the paperback single-page,hardcover books and notebooks, which greatly reduce the labor and the production time. And this model has also page inserting function which greatly improves the efficiency of the sewing.
Brochure:MF-EIM450.pdf
Video: https://youtu.be/maavKefNYe8
| Model | MF-EIM450 |
| Maximum size |
L450 X H320mm |
| Minimum size | L155 X H100mm |
| Maximum speed | 7000 Pcs/Hour |
| Max signature thickness | 3mm |
| Single Sheet thickness | 70-300g |
| Voltage | 380V(Three-phase) |
| Power | 4.5kw |
| Machine dimensions |
2580X1780X1380mm |
| Machine weight | 800KG |
1. The machine is small occupied in place, low power consumption and high efficiency.
2. One machine is for dual use, with page inserting and end papering function.
3. For different types of signature, we develop two method for paging: (suction fan & needle):
> suction paging is easy to deal with normal signatures;
> needle type paging is right for signatures with small or larger pages.
4. Machine applies touch screen control system which is of a high degree of automation: with double sheet, missing paper and other automatic detection functions.
5. Machine stops if any faults with fault detection displayed on the touch screen.
6. With touch screen, easy to operate.
7. Glue value adjustable.
8. Apply the latest anti leakage technology which avoid glue leakage problem.
9. The rack is made of high quality steel, and the bearing adopts a self-aligning bearing, which can withstand high-speed rotation.
10. Machine applies touch screen control system which is of a high degree of automation: with double sheet, missing paper and other automatic detection functions. Machine stops if any faults with fault detection displayed on the touch screen.
![]()
![]()
![]()
![]()
Delivery: after the receipt of full payment.
Shipping method: Air transportation, sea transportation or train transportation
Packing: With strong wooden cases specially for exportation.
![]()
Attn: Ms.Joy Qu
Email: mf02@mfjx.net
Mob:+8613925857259
Dongguan Maufung Machinery Co., Ltd
Add:Ri Ming Chang Mao Industrial Park, Liu Chong
Wei Community Industrial Zone, Wanjiang District,
Dongguan City, Guangdong Province, China
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360