| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-ACM380 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/CNY/EUR |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-ACM380 | Cutting Size: | 380*230mm (Max) |
|---|---|---|---|
| Max Thickness: | 50mm | Speed: | 40 Times/min |
| Supply: | Pneumatic Air | Warranty: | 1 Year |
| Usuage: | Hardcover Book Coner Cutting Machine | Application: | Notebooks, Hard Cover Books |
| Highlight: | Pneumatic Double Head Round Corner Cutter,Fully Auto Pneumatic Round Corner Cutter,Fully Auto Pneumatic Corner Cutting Machine |
||
This Fully Auto Round Corner Cutting machine is right for the rounding corner cutting of notebooks, blocks, children board books, etc. It applies pneumatic power for double cutting in the same time.
Brochure:MF-ACM380 Brochure.pdf
Video:https://youtu.be/qWI3QT1OOaQ
![]()
| Model | MF-ACM380 |
| Power Supply | 380V,3PH,, 50HZ |
| Max Size | 380*230mm |
| Min Size | 120*90mm |
| Cutting thickness | 3-50mm |
| Working speed | 40 times/minute |
| Air compressor | 6 bar |
| Power | 2 kw |
| Machine Weight | 350KG |
We took part in professional print and packaging exhibition in the world. Such as China All In Print, Print China, American Chicago Expo, Dubai Gulf Print, Spanish expo, Russia ROSUPACK Print, Indonisia and Thailand Expo. India Pamex, Egypt Techno print, Drupa Expo, etc. We met with many printing shop, photo shops, publishers, packaging company and so on.
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360