| Place of Origin: | Guangdong, China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Minimum Order Quantity: | 1 |
|---|---|
| Price: | $13,000-14,000 |
| Power: | 5.2KW | Voltage: | 380V/220V |
|---|---|---|---|
| Machine Dimensions: | 1780×1620×1400mm | Machine Weight: | 550KG (N.W), 700KG (G.W) |
| Work Speed: | 1-3PCS/minute | Paperboard Thickness: | 1-4mm |
| Hard Case Spine Width: | 9mm (Min) | Open Book Case Size: | 780x430mm (Max), 140x140mm (Min) |
| Paper Thickness: | 80-200g | Packaging Size: | 2100*1300*1830mm |
| Binding Speed: | 2-3pcs/min | Max Paper Size: | 780*430mm |
| Min Paper Size: | 125*125mm | Gluing Speed: | 20-40pcs (MF-GM500) |
| Max Coating Width: | 500mm (MF-GM500) | ||
| Highlight: | Semi-automatic notebook binding machine,Book case making machine 5.2KW power,Notebook binding machine 1-4mm paperboard |
||
| Model | MF-SCM500A |
|---|---|
| Power Supply | 380V/220V, 50HZ |
| Mainframe Power | 5.2kw |
| Work Speed | 1-3PCS/minute |
| Paperboard Thickness | 1-4mm |
| Hard Case Spine Width (Min) | 9mm |
| Open Book Case Size (Max) | 780x430mm |
| Open Book Case Size (Min) | 140x140mm |
| Paper Thickness | 80-200g |
| Machine Dimensions (L×W×H) | 1780×1620×1400mm |
| Packaging Size (LxWxH) | 2100*1300*1830mm |
| Machine Weight | N.W 550KG; G.W.700KG |
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360