| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-SSM720 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-SSM720 | Speed: | 300-800 Times/Hour |
|---|---|---|---|
| Highlights: | Coil Forming & Binding | Bind Width: | 420mm |
| Voltage: | 220V,1PH | Warranty: | 1 Year |
| Materials: | Single Loop Metal Wire | Usuage: | Wire Notebooks, Calendar Making Machine |
| Highlight: | 420mm Width Wire Binding Machine,3/4'' plastic coil binding machine,1KW Plastic Wire Binding Machine |
||
Single Spiral Coil Binding Machine, Single coil Forming Machine MF-SSM720
Single Spiral Coil Binding Machine MF-SSM720 is used for the notebooks, calendar with single metal coil. This model auto form the spiral coil from raw metal materials, auto cut off the coil, and bind the notebooks,calendar.
![]()
| Model | MF-SSM720 |
| Power Supply | 220V, 50HZ |
| Mainframe Power | 1KW |
| Binds Sheet Width(max) | 420mm |
| Wire Specifications | 1/4”-3/4” |
| Work Speed(n/hour) | 300-800(Times/Hour) |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 900×700×1200mm |
| Machine Weight | 150kg |
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360