| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-PM500 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-PM500 | Size: | 500*400*200mm |
|---|---|---|---|
| Highlights: | Two-way Pressing | Voltage: | No Require Electricity |
| Warranty: | 1 Year | Application: | Photo Album, Cook Book, Memory Books,etc |
| Highlight: | 500kg Pneumatic Book Pressing Machine,0.6MPa Book Pressing Machine,500kg Pressing binding machine |
||
Pneumatic Pressing Machine for Photo Album MF-PM500
MF-PM500 Pneumatic Pressing Machine adopts pneumatic drive for shaping, which is used in after-gluing flat-pressing for a stack of folded paper, thin paper, leather, corrugated paper.It has the advantage of pressing, compressing ,shaping and so on. Compared with the ordinary pneumatic flat-pressing machine,this machine is designed with double location flatten, two hands to start the machine operation and steady plate running without shaking in order to improve efficiency and the quality of pressing, and avoid injury.
| Model | MF-PM500 |
| Power Supply | 220V, 50HZ |
| Air Pressure | 0.6MPa |
| The Maximum Pressure | 500kg |
| Pressing Size | 500*400*200mm |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 885*660*1480mm |
| Machine Weight | 200kg |
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360