| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-SPB400 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-SPB400 | Speed: | 800-1500 Pcs/hour |
|---|---|---|---|
| Highlights: | Forming & Punching & Binding | Max Binding Size: | 400(punch)*420mm |
| MIn Binding Size: | 100(punch)*140mm | Max Binding Thickness: | 13 Mm |
| Voltage: | 380,3PH | Warranty: | 12 Months |
| Highlight: | 1500pcs/H Single Wire Binding Machine,1/4'' spiral notebook binding machine,13mm Single Wire Binding Machine |
||
Auto notebook Single Wire Forming , Punching and Binding Machine MF-SPB400
MF-SPB400 is an Auto Single Spiral Binding Line with wire forming, punching and binding function. It greatly saves the labor cost. With Screen operation system, it is very convenient to handle the machine. Max binding thickness is up to 13mm.
| Model | MF-SPB400 |
| Power Supply | 380V, 3PH, 50HZ/60HZ |
| Speed | 800-1500pcs/hour |
| Single Punching Thickness | 1-6mm |
| Max Punching thickness | 13mm (special products 15mm) |
| Max punching times per book | 5 times |
| Max size | 400 (punch)*420 mm |
| Min size | 100(punch)*140 mm |
| Max Belt feeding size | 420*420mm |
| Wire diameter | 1/4”-5/8” (pitch: 4:1, 3:1, 6mm, 8mm) |
| Air compressor | 3KW |
| Weight | 1200KG |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 4000*2500*1600 mm |
* Automatic forming the wire, punching,automatic binding ,automatic forming the single spiral.
* only 1-2 people to operate: one people feed the book, one people pack the finish book.
* High quality of punching mould , it can punch at most 6 mm, one mould has two sides of hole.
* It just need 5 minutes to change the punching mould, 10-20 minutes to change the forming mould.
* The machine positions the hole automatically.
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360