| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-TJ40 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-TJ40 | Speed: | 20-40 PCS/min |
|---|---|---|---|
| Max Size: | 40*40*10mm | Min Size: | 80*60*10mm |
| Voltage: | 220V,1PH | Warranty: | 12 Month |
| Use: | Packaging,Gift,Shoe,Candle,Jewelry | Key Words: | Paper Box Corner Pasting Machine |
| Highlight: | 0.4KW Box Pasting Machine,40pcs/Min Rigid Box Making Machine,150kg Rigid Box Making Machine |
||
Automatic Rigid Corner Pasting Machine, Sweet Box Making Machine MF-TJ40
Automatic Rigid Corner Pasting Machine MF-TJ40 is used for rigid box, inside box, using high temperature adhesive tape to save the cost. Its product has correct angle, beautiful appearance, quick speed and favorable price. It is the perfect equipment for box making.
| Model | MF-TJ40 |
| Power Supply | 220V/50HZ |
| Total Power | 0.4KW |
| Case Size(min) | 40×40×10mm |
| Production Speed | 20-40PCS/minute |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 1450×300×600mm |
| Machine Weight | 150kg |
1. Automatic control temperature.
2. Step on the automatic single-arm, press and stop the device and delay the time.
3. Turn over paper box manually. The machine is suitable for many kinds of boxes.
4. The length of the tape can be adjusted within 35mm.
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360