| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-CPM300 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/CNY/EUR |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 sets/month |
| Model: | MF-CPM300 | Punching Size: | 420*300mm (max) |
|---|---|---|---|
| Application: | Cardboard / Paper Punching | Punching Speed: | 7000 Times/hour |
| Voltage: | 380V, 3ph | Warranty: | 12 Month |
| Key Words: | Notebook Desk Calendar Punching Machine | Usuage: | Paper Perforating Machine |
| Highlight: | A4 Wire O Notebook Binding Machine,A4 Paper Perforating Machine,A4 Cardboard Punching Machine |
||
A4 Size Wire O Notebook Binding Machine Cardboard Punching Machine Paper Perforating Machine MF-CPM300
This model MF-CPM300 is applied for punching both thin paper and thick cardboard. The rear paper collecting wheel can be removed by the clutch, so the thick cardboard could fall to the delivery belt directly in cases of out of shape after reversing. This ensures thick cardboard in good shape without curve and also guarantees the punching effect.
Download the brochure: Punching Machine.pdf
| Model | MF-CPM300 |
| Power Supply | 380V/220V, 50HZ |
| Max Paper Size | 420*300mm |
| Min Paper Size | 140*60mm |
| Max Punching thickness | 0.5-4mm |
| Max Paper loading thickness | 500mm |
| Max working speed | 7200 times/hour |
| Air compressor | 4-6 bar |
| Power | 1.5 kw |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 3100*2100*1400mm |
| Machine Weight | 1200KG |
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360