| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-SDM520 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/CNY/EUR |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 sets/month |
| Usuage: | Wire Notebooks, Calendar Making Machine | Speed: | 1500 Pcs/hour |
|---|---|---|---|
| Model NO: | MF-SDM520 | Usage: | Hanger Calendar,Wire O Notebook |
| Bind Width: | 507mm | Voltage: | 380/220V,3PH |
| Materials: | Double Loop Metal Wire | Type: | Wire Binding Machine |
| Highlight: | A4 Notebook Wire Binding Machine,2KW Wire Binding Machine,2KW Notebook Binding Machine |
||
A4 Notebook Semi Auto Double Twin Wire Binding Machine MF-SDM520
Model MF-SDM520 Double wire binding machine is used to bind the double twin wire notebooks and calendars. Machine auto delivers wire, auto cuts off wire and auto bind the wire to notebooks. It is very ideal machine for small or medium wire binding works.
![]()
| Model | MF-SDM520 |
| Power Supply | 380V/220V, 50HZ |
| Mainframe Power | 2KW |
| Binds sheet Width(max) | 507mm |
| Binds Double Coil Standard | P3:1 3/16″-9/16″ P2:1 5/8″-1″ |
| Work Speed | 25PCS/minute |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 1030×770×1200mm |
| Worktable Dimension | 600mm×300mm |
| Air Pressure | 6-8pa |
| Machine Weight | 280kg |
![]()
![]()
■ We have professional sales people and technicians, who are serving you serve with their expertise and exquisite skills.
■ We have exported machines to more than 100 countries, and established well-developed service system and network.
■ All Machines enjoy one year free warranty.
■ Easy operation of machines and strict control in quality makes the after-sale very simple.
■ Professional and efficient maintenance service, and prompt & accurate feedback make sure that you will enjoy a high quality and consistent care from us.
We Dongguan Maufung Machinery is a manufacturer specializing in book post press binding machines and rigid box making machines. We mainly produce Photo Book Lay Flat Machine, Book Block Head Band Machine, Semi Auto Case Maker, Hard Cover Book Case In Machine, Book Block Rounding Machine, Wire Book Binding Machines, Elastic Band Inserting Machine, Block Head Band Machine, Rigid Box Making machines,etc.
We possess our independent well-known brands MAUFUNG. We take the quality and after-sale service as the core of our business which makes our brand good fame in the world. And we have a very professional R&D team(three engineers , one has 20 years experience in this line). We care about the market trends, focus on the machine quality and performance, and attach great importance to customers demand. We have installed machines to more than 100 countries. Looking forward to cooperate with you!
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360