| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-PF500 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/EUR/CNY |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 SETS/MONTHS |
| Model: | MF-PF500 | Speed: | 70 PCS/min |
|---|---|---|---|
| Binding Size: | 490*390mm (max) | Binding: | Lay-flat White Glue Binding |
| Usuage: | Board To Board Books Gluing | Highlights: | Completely Opened |
| Application: | Photo Shop, Printing Shop, Children Education | Voltage: | 380/220V,3PH,50HZ |
| Highlight: | 70pcs/min Book Gluing Machine,2.5KW Book Gluing Machine,Board Carton Book Lay Flat Binder |
||
![]()
Our Photo Book Lay Flat Binder is right for photo book,board to board books,cook books, weeding albums, etc.
![]()
![]()
| Model | MF-PF500 |
| Binding Size(Max) | W490*L390mm(opened:490*780mm) |
| Binding Size(Min) | W180*L180mm(opened:180*360mm) |
| Binding paper thickness | 175-500g |
| Max Binding Speed | 70cycles/minute |
| Type of Glue | Water-based White Glue |
| Display | 7" Touch Screen |
| Signature Feeder | Automatic Paper Feeding |
| Power | 3 Phases / 220V/ 380V |
| Output Power | 2.5Kw |
| Dimensions (L*W*H) | 1565X1050X1922mm |
| Net Weight | 880kg |
① Put the board papers on the working table.
② Paper is feeded one by one down to the unilateral gluing equipment with the first layer of every book not gluing to separate each book block.
③ All of the layers will be sent to the book collection station with the book spine downwards.
④ When one book block is finished, it will be pressed tightly from three directions to guarantee the flatness of book back.
⑤ Press the binded block by model MF-PM500 Pneumatic Pressing Machine
![]()
![]()
![]()
We Dongguan Maufung Machinery is a manufacturer specializing in book post press binding machines and rigid box making machines. We mainly produce Photo Book Lay Flat Machine, Book Block Head Band Machine, Semi Auto Case Maker, Hard Cover Book Case In Machine, Book Block Rounding Machine, Elastic band inserting Machine, Auto Round Corner Cutting Machine, Ribbon pasting Machine, Wire Book Binding Machines, Rigid Box Making machines,etc. We have installed machines in over 100 countries.
We possess our independent well-known brands MAUFUNG. We take the quality and after-sale service as the core of our business which makes our brand good fame in the world. And we have a very professional R&D team. We care about the market trends, focus on the machine quality and performance, and attach great importance to customers demand. We have installed machines to more than 100 countries. Looking forward to cooperate with you!
![]()
![]()
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360