| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-ZP720 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/EUR/CNY |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-ZP720 | Speed: | 320 M/min |
|---|---|---|---|
| Max Size: | 600*600mm | Min Sze: | 150*80mm |
| Function: | Folded Paper Pressing | Usuage: | Lay-flat Binding Machines |
| Voltage: | 380V,3PH | Warranty: | 1 Year |
| Highlight: | Children Cartoon Board Book Machine,320m/min Board Book Machine,380V Cardboard Folding Machine |
||
Cardpaper Folding Machine MF-ZP720 is used for folding the paper board, card paper, greeting card from 200gsm to 4mm. It is of fast speed, high precision. This model has pressing function with adjustable pressure. So the folded paper board is ready for next gluing process without the spine pressing.
| Model | MF-ZP720 |
| Power Supply | 380V, 50HZ |
| Speed | 320m/min |
| Max Size | 600*600MM |
| Min Size | 150*80MM |
| Thickness | 200g-4mm |
| Power | 4 kw |
| Machine Dimensions | L4300*W1350*H1320 MM |
| Weight | 1100KG |
1. Creasing Machine
2. Folding Machine MF-ZP720
3. Lay Flat Binding MF-PF400/PF500
4. Casing In Machine MF-SKJ380AS
5. Three-knifes Trimmer
6. Double Side Round Coner Cutting Machine MF-DCM470
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360