| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-PBM350 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/CNY/EUR |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 50 sets/month |
| Model: | MF-PBM350 | Max Speed: | 3500-6000times/hour |
|---|---|---|---|
| Highlight: | Online With Paper Folding Machine | Max Size: | 420*300mm |
| Min Size: | 140*60mm | Warranty: | 1 Year |
| Condition: | New | Certification: | CE Certificate |
| Highlight: | Notebooks Paper Punching Machine,Notebooks Index Tab Cutting Machine,Notebooks paper Perforating Machine |
||
This model is widely applied in notebooks and diaries products. It is working after the paper folding machine and widely used for punching the holes in paper.
Version1: Punching the YO holes (round, oval, square shape, etc) for wire O binding.
Version2 :Making the perforating line in the bottom of each page, which could be tear off
Version 3: Making the page index tab cutting
![]()
| Model | MF-PBM350 |
| Power Supply | 380V, 50HZ,3PH |
| Max Paper Size | 420*300mm |
| Min Paper Size | 140*60mm |
| Punching thickness | 0.5mm- 4mm |
| Max Paper loading thickness | 500mm |
| Max working speed | 3500-6000times/hour |
| Air compressor | 4-6 bar |
| Power | 3.5 kw |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 2580*870*1450mm |
| Machine Weight | 950KG |
![]()
![]()
![]()
Based on Dongguan city, Guangdong Province, we Dongguan Maufung Machinery is a manufacturer specializing in book post press binding machines and rigid box making machines. We mainly produce Photo Book Lay Flat Machine, Book Block Head Band Machine, Semi Auto Case Maker, Hard Cover Book Case In Machine, Joint Forming Machine, Book Block Rounding Machine, Elastic Band Inserting Machine, Double Round Corner Cutting Machine, Wire Book Binding Machines, Rigid Box Making machines,etc.
![]()
We sold machines to more than 100 countries: such as the United States, Spain, Portugal,Bulgaria, Finland, Germany, Ukraine, Italy , Brazil, Chile, Bolivia, Peru, Colombia, Trinidad and Tobago; Australia, New Zealand; Russia, Belarus, Romania, Turkey, UZ, TJ, KZ, Azerbaijan; Indonesia, Malaysia, Thailand, Myanmar, Vietnam, Korea, Sri Lanka, India, Singapore, Philippine;Bahrain; Qatar, Dubai, Israel, Arab, Kuwait, Yemen ,Sudan, Jordan, Egypt, Algeria, Mauritius, Benin, Burkina Faso, Tunisia, Ethiopia, etc
![]()
Attn: Ms.Joy Qu
Email: mf02@mfjx.net
Mob:+8613925857259
Dongguan Maufung Machinery Co., Ltd
Add:Ri Ming Chang Mao Industrial Park, Liu Chong
Wei Community Industrial Zone, Wanjiang District,
Dongguan City, Guangdong Province, China
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360