| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-800 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-800 | Max Size: | 800x660mm |
|---|---|---|---|
| Pressure: | 10 Tons | Warranty: | 1 Year |
| Usuage: | Notebook Binding Machine | After-sales Service Provided: | Online Support,Video Technical Support,Engineers Available To Service Machinery Overseas |
| Highlight: | Hydraulic Book Pressing Machine,Book Pressing Machine,Book Binding Machine |
||
Hydraulic Book Pressing Machine MF-800 is widely used for printing house, bookbindery. It is widely used for pressing book, cardboard, laminated book covers, etc. The pressure can be adjusted to meet different requirement.(1T-10T) And for the safety of users, we equip the machine with safety induction which intelligently stops the movement of working plate when detecting users’ hands.
| Model | MF-800 |
| Power Supply | 380V/220V, 50HZ |
| Max Pressing Size | 800x660mm |
| Max Height | 520mm |
| Max Pressure | 10T |
| Power | 2.2kw |
| Machine Dimensions(L×W×H) | 1200x1780x1820mm |
| Machine Weight | 900kg |
![]()
![]()
■ We have professional sales people and technicians, who are serving you serve with their expertise and exquisite skills.
■ We have exported machines to more than 100 countries, and established well-developed service system and network.
■ All Machines enjoy one year free warranty.
■ Easy operation of machines and strict control in quality makes the after-sale very simple.
■ Professional and efficient maintenance service, and prompt & accurate feedback make sure that you will enjoy a high quality and consistent care from us.
1. What is machine warranty?
----one year FREE warranty, whole life technique support.
2. Are you a manufacturer?
----Yes, we are a manufacturer located in Dongguan City.
3. Is engineer installation service available?
---Yes, we provide online technique support and also engineer installation service.
4. How about after-sales service process?
----When your machine has problem, contact us and we will assist you immediately .
5. Does your machine have CE certificate?
----Yes.
6. What is the production time after placing order?
----Around 7-30 day
7. Does the packing strong?
----Yes, of course! All of our export packing is with strong wooden case, all are confirm to export packing standard.
8. Do you inspect machines before delivery?
----Yes, we will test machine by our QC department before delivery.
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360