| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-APW580S |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-APW580S | Speed: | Up To 1000 Per Hour |
|---|---|---|---|
| Air Pressure: | 5-8 Kgf | Wire O Diameter: | 1/4-3/4 |
| Max Size Of Paper: | 580mm X 720mm | Min Size Of Paper : | A6 Size Book |
| Max Punch Thickness: | 5 Times Total 15mm | Electric Power : | 3ph 380 |
| Max Punch Edge Size : | 580mm | Max Bind Edge Size : | 580mm |
| Highlight: | spiral binding machine for notebooks,paper calendar punching binding machine,wire binding machine with warranty |
||
Fully Auto Calendar Punching Machine , Notebook Hard Cases cardboard Perforating Machine MF-APW580S
PBW580s type machine include paper feeding part ,hole punching part ,second cover feeding part and wire o binding part . Increased your efficiency to produce wire notebook and wire calendar .
Working process
Binding tool available choose (1/4 , 5/16 ,3/8 ,7/16 ,1/2,9/16,5/8,3/42. Punching tool
![]()
| speed | Up to 1000 per hour |
| Air pressure | 5-8 kgf |
| Wire o diameter | 1/4-3/4 |
| Max size of paper | 580mm x 720mm |
| Min size of paper | A6 size book |
| Max punch thickness | 5 times total 15mm |
| Electric power | 3ph 380 |
| Max punch edge size | 580mm |
| Max bind edge size | 580mm |
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360