| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-540B |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-540B | Speed: | 15- 25 PCS/min |
|---|---|---|---|
| Max Size: | 500*400*130mm | Min Size: | 80*60*10mm |
| Voltage: | 220V,1PH | Warranty: | 12 Month |
| Industrial Use: | Gift And Craft, Luxury Box, Shoe Packaging | Use: | Packaging,Gift,Shoe,Candle,Jewelry |
| Highlight: | 25pcs/Min Rigid Box Making Machine,PLC automatic rigid box making machine,15pcs/Min Rigid Box Forming Machine |
||
Automatic Rigid Cardboard Box Forming Making Machine, Rigid Box Making Machine MF-540B
Rigid Box Forming Machine MF-540B is an ideal automatic equipment for processing Hardcover Gift boxes, gift boxes. It is designed for the upper and lower box with speed 15-25 pcs per minute, greatly improving production efficiency, reduce production cost.
|
Model |
MF-540B |
| Box Size(max.) | 500*400*130mm |
| Box Size(min.) | 80*60*10mm |
| Power | 2.2KW |
| Voltage | AC 220V |
| Speed | 15-25Pcs/Min |
| Air Pressure | 0.6-0.8MPa |
| Net Weight | 1150KG |
| Machine Dimension | 1180*920*2000mm |
| Glue Type | Hot-melt Glue(Medium Drying) |
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360