| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-CSM150 |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Model: | MF-CSM150 | Stamping Size: | 50mm*150mm (max) |
|---|---|---|---|
| Function: | Cover Stamping | Min Size: | 10*10mm |
| Warranty: | 12 Months | Usuage: | Hot Foil Stamping Machine |
| Application: | Notebooks, Hard Cover Books, Etc | ||
| Highlight: | 50mm*150mm Foil Embossing Machine,10*10mm Rigid Box Making Machine,35pcs/min Hot foil stamping machine |
||
Auto Rigid Box Cover Gold Stamping Machine, Auto Foil Embossing Machine for rigid box making MF-CSM150
Auto Stamping Machine MF-CSM150 is fully auto stamping machine. It is right for rigid box cover stamping. It is run by sevo motor, very easy and convenient to operate with high presicion and greatly increase the production speed.
| Model | MF-CSM150 |
| Voltage | 220V, 1PH |
| Power | 2KW |
| Pressure | 1.5Ton (adjustable) |
| Max Paper Size | 500mm*500mm |
| Max Stamping Size | 150mm*150mm |
| Min Stamping Size | 10mm*10mm |
| Accuracy | 0.15-0.2mm |
| Speed | 30-35pcs/min |
| Overall Size | 1400mm*1700mm*1000mm |
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360