| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-540B |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/EUR/CNY |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 set/month |
| Model: | MF-540B | Speed: | 900- 1500 PCS/h |
|---|---|---|---|
| Max Size: | 500*400*130mm | Min Size: | 80*60*10mm |
| Voltage: | 220V,1PH | Warranty: | 12 Month |
| Industrial Use: | Gift Box, Luxury Box Making, Comestics Boxes | After-sales Service Provided: | Engineers Available To Service Machinery Overseas,Video Technical Support |
| Highlight: | Gift Box Making Machine,Gift Box Forming Machine,Rigid Box Forming Machine with size auto adjusting |
||
Automatic Rigid Gift Box Making Machine Comestics Boxes Forming Machine MF-540B
Rigid Box Forming Machine MF-540B is an ideal automatic equipment for making greyboard rigid boxes. It needs manually places the box on the mold, the machine will automatically wrapps box, folds corner edge, forms box and presses bubble at one time. With speed 900-1500 pcs per hour, the production effeciency is greatly improving, the production cost is greatly reduced.
|
Model |
MF-540B |
| Box Size(max.) | 500*400*130mm |
| Box Size(min.) | 80*60*10mm |
| Power | 2.2KW |
| Voltage | AC 220V |
| Speed | 900-1500pcs/h |
| Air Pressure | 0.6-0.8MPa |
| Net Weight | 1150KG |
| Machine Dimension | 1180*920*2000mm |
| Glue Type | Hot-melt Glue(Medium Dry) |
1. With servo motor and PLC programming system;
2. Three modes:One time folding, two times folding and three times folding (deeply folding)
3. With problem alarmling system. Machine will stop and show the problem occured.
4. All controlling spare parts adopt international high-end brand, with low fault and high precision;
5. It has two modes of operation: manual and automatic.
![]()
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360