| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | MAUFUNG |
| Certification: | CE |
| Model Number: | MF-1200A |
| Minimum Order Quantity: | 1 Set |
|---|---|
| Price: | USD/ RMB/EUR |
| Packaging Details: | Wooden package for exports |
| Delivery Time: | 7-15 days |
| Payment Terms: | T/T |
| Supply Ability: | 100 sets/month |
| Model: | MF-1200A | Cardboard Width: | 100-950mm |
|---|---|---|---|
| Notch Numbers: | 8 Slots | Voltage: | 380V,3PH |
| Warranty: | 12 Month | Key Words: | Cardboard Grooving Machine |
| After-sales Service Provided: | Engineers Available To Service Machinery Overseas,Video Technical Support | ||
| Highlight: | Grey Cardboard Grooving Machine,380V Cardboard Grooving Machine,Cardboard V Grooving Machine |
||
Semi Auto Grey Cardboard Grooving Machine For Cardboard Rigid Gift Box Packaging MF-1200A
Grooving machine special designed for notching V type groove, use for industry-cardboard, Ash-cardboard, MDF board and other several of cardboard, to make it suitable for box or other packaging making. Suitable for High quality package, various rigid box,hardcover, file folders, posters and calendars, etc
| Model | MF-1200A |
| Greyboard Width | 100-950mm |
| Greyboard Length | 100-950mm |
| Notch Distance | 0-900mm |
| Greyboard Thickness | 300gsm-4mm |
| Notch Angle | 80-140° |
| Number of Notch | 8 Solts |
| Power | 1.5KW |
| Voltage | 380V |
| Speed | 10-35m/Min |
| Net Weight | 900Kg |
| Machine Dimension | 1500*1150*1350mm |
![]()
Following process for rigid box making:
1. Corner pasting MF-TJ40
2. Paper gluing MF-SJ350A/850A
3. Rigid box wrapping MF-450A/MF-450B/MF-320
■ We have professional sales people and technicians, who are serving you serve with their expertise and exquisite skills.
■ We have exported machines to more than 100 countries, and established well-developed service system and network.
■ All Machines enjoy one year free warranty.
■ Easy operation of machines and strict control in quality makes the after-sale very simple.
■ Professional and efficient maintenance service, and prompt & accurate feedback make sure that you will enjoy a high quality and consistent care from us.
Contact Person: Marry Qu
Tel: 86-13763211611
Fax: 86-0769-21662570
Fully Auto Hard Cover Book Casing In Machine With One Pressing & Creasing Station Maufung MF-FAC390
Two Stations Hard Case Making Machine / Semi Auto Case Maker MF-SCM500A2
1000pcs/H Book Casing In Machine Hard Cover Book Binding Machine MF-SKJ380AS
Fully Auto R6 R8 R10 Double Round Corner Cutting Machine Maufung Notebook Cutting Machine MF-ACM380
Maufung Semi Auto Hard Cover Book Elastic Band Insertion Machine For Diaries MF-SEM450
17pcs/Min 360x270mm Semi Auto Book Casing IN Machine MF-SKJ380AS
Book Hydraulic Joint Forming Machine 560*450mm 80mm Hardcover Book Binding Machine
Maufung Semi Auto A5 Double Loop Twin Coil Notebook Wire O Binding Machine MF-SDM520
CE Twin Coil 25pcs/Min 360mm Spiral Book Binding Machine MF-SDM360